Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ankara’da buluştu

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek ve Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Kurulu 8. Toplantısına katılmak üzere Ankara’ya geldi. Şef ve beraberindeki heyeti Ankara’ya getiren uçak, saat 13.54’te Esenboğa Havalimanı’na indi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi resmi törenle karşıladı. Süvariler, Reis’in resmi aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayarak, araca protokol kapısına kadar eşlik etti. Şef, Muhafız Alayı Tören Muhafızlarını Türkçe olarak “Merhaba asker” diyerek selamladı.

İki ülke heyetlerinin tanışmasının ardından Erdoğan ve Reisi, merdivenlerde Türk ve İran bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Türk heyetinde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı. Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, MİT Lideri İbrahim Kalın ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Reisi daha sonra baş başa görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan ve Reisi, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Kurulu 8. Toplantısı’nın ardından memorandumların imza törenine ve ortak basın toplantısına katılacak. (HABER MERKEZİ)

samandag-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu